Prieš pandemiją frazę „reikia dezinfekanto“, jau trisdešimtus veiklos metus skaičiuojančios įmonės „Deimena“ specialistai išgirsdavo tik iš specifinę veiklą vykdančių klientų. Šios priemonės pageidaudavo maisto gamintojai, grožio ir sveikatos paslaugų teikėjai, ugdymo įstaigos, viešojo maitinimo ir valymo paslaugų įmonės ir vienas kitas namų ūkis, susirūpinęs namiškių apsauga siaučiant gripui. Šiandien, pandemijos akivaizdoje, situacija yra visiškai pasikeitusi: dezinfekanto, kaip panacėjos, kuris išgelbės visus nuo viruso, reikalauja visi.

     „Deimenos“ specialistai pastebi, kad kylant panikai ir pasibaigus įprastiniams dezinfekantams, žmonės namų reikmėms pradėjo pirkti specifinius dezinfekantus, pvz. skirtus maisto pramonei. Paprastai tokie dezinfekantai būna didesnėse pakuotėse ir koncentruoti, jie yra labai stipraus poveikio, skirti naudoti tik profesionalams. Jų tinkamam panaudojimui reikalingos tam tikros žinios, mokymai, speciali putų sudarymo ar kita įranga ir ypatinga asmens apsauga, todėl jie nėra skirti naudoti namų sąlygomis.

     „Šios prekės pirkti negalima. Įsidėję prekę į krepšelį, atsiskaitymo metu turėsite susisiekti su konsultantu, užpildę specialią formą,“ – tokį prierašą prie kiekvienos dezinfekavimo priemonės randa apsilankę internetinėje parduotuvėje čia. Įmonės specialistai sutinka – toks apribojimas apsunkino jau esamų klientų užsakymų pateikimą, visi užsisakiusieji konsultuojami, jiems parenkamos saugesnės alternatyvos, o spėjusiems užsisakyti iš nežinojimo – grąžinti pinigai.

Svarbu skaityti etiketes ir elgtis pagal instrukcijas

     Tačiau įmonės prioritetas – ugdyti atsakingą žmonių požiūrį į dezinfekavimo ir plovimo priemones, todėl „Deimenos“ specialistai dalinasi savo žiniomis apie tai ką būtina žinoti jau turint ar ieškant kur įsigyti dezinfekavimo priemonių. Visų pirma, labai svarbu suprasti, kad dezinfekantas nėra skirtas paviršių valymui. Juo nereikia valyti akivaizdžiai matomo purvo, jis neskirtas dėmių šalinimui, nešvarumų atmirkymui ar blizginimui. Prieš dezinfekuojant paviršių, jį būtina nuvalyti. Riebalų dėmes pašalinsite šarminiais plovikliais, kalkių – rūgštiniais. Prieš dezinfekuojant privaloma perskaityti dezinfekanto etiketę arba naudojimo instrukciją (turi būti lietuvių kalba): ar tai yra paruošta naudojimui priemonė, ar koncentruota? Iš koncentruotų priemonių reikia paruošti tirpalą. Ant etiketės turi būti nurodyta, kaip tai padaryti – kiek pilti vandens – ir kiek koncentrato. Nepilkite priemonės daugiau nei nurodyta – tirpalas nuo to veiksmingesnis nebus, o dezinfekantas greičiau baigsis ir vėl reikės ieškoti kur įsigyti. Be to, naudojant per daug priemonės, gali būti pažeisti paviršiai.

     Kai jau pasigaminote tirpalą arba turite paruoštą naudojimui dezinfekantą, jį užpurkškite ant paviršiaus purkštuku arba valykite dezinfekantu sudrėkinta švaria šluoste. Atkreipkite dėmesį: valomas paviršius turi būti pilnai sudrėkintas. Būtinai skaitykite priemonės etiketę ar naudojimo instrukciją: dezinfekantus, kaip, beje, ir ploviklius, reikia palikti suveikti nurodytą laiko tarpą (jei nenurodyta, palikite bent 5-15 min. – tik žiūrėkite, kad neišdžiūtų!) ir po to kruopščiai perplauti paviršių vandeniu.

     Paruoštus plovimo ar dezinfekavimo tirpalus rekomenduojama sunaudoti iš karto. Todėl „Deimenos“ specialistai pataria pradžiai pagaminti nedideli kiekį ir jeigu pritrūks, pasiruošti dar. Taip efektyviai naudosite turimą koncentruotą priemonę.

     Jei neturite paviršių dezinfekanto, būtina pastoviai palaikyti švarą – paviršius, kurie kontaktuoja su žmogumi, valykite dažnai, kad ir penkis kartus per dieną. Tam naudokite sudrėkiną universaliu šarminiu plovikliu šluostę. Svarbu atsiminti: kuo paviršius švaresnis, tuo mažiau sąlygų bakterijoms daugintis.

     Dar vienas labai svarbus dalykas, ką pastebi švaros priemonių specialistai – žmonės dažnai pamiršta apsaugoti save. Prieš naudojant bet kokį valiklį (ir prieš ruošiant tirpalą iš koncentrato) būtina dėvėti apsaugines gumines pirštines. Tam netinka plonos vienkartinės pirštinės, kurios dabar reikalingos medikams. Tai turėtų būti storesnės pirštinės, kurios paprastai uždengia visą riešą ir trečdalį dilbio, ir yra skirtos plovimo bei valymo darbams. Po valymo darbų, daugkartinio naudojimo pirštinių išorinę ir vidinę puses būtina išplauti vandeniu su muilu ir palikti išdžiūti. Taip pat svarbu stengtis neapsitaškyti atviros odos, veido, akių. Po valymo ar dezinfekavimo darbų svarbu kruopščiai nusiplauti rankas ir patepti jas drėkinančiu ar maitinančiu kremu.

Specialistai pabrėžia – efektyviai ir teisingai naudojamų plovimų ir dezinfekavimo priemonių užteks ilgam, paviršiai bus švarūs ir nesugadinti, o sveikata – apsaugota.

Karantinas – puiki proga atlikti pavasarinius valymo darbus „Deimenos“ specialistai sudarė sąrašą darbų, kuriuos galite atlikti karantino metu.

 • Orai jau šiltesni – galima valyti langus. Jei bijote peršalti, nusivalykite tik iš vidaus. Įsileisite daugiau šviesos į namus.
 • Išsiskalbkite užuolaidas. Taip sumažinsite dulkių kiekį ir bent laikinai padidinsite drėgmę sausuose kambariuose.
 • Pasirūpinkite ir kita tekstile, kurią galima skalbti skalbyklėje – pagalvėlių užvalkalais, lovatiesėm ir pledais, augintinių gultukais.
 • Atstumkite spintas ir kitus retai ar visai nejudinamus baldus, ir išvalykite dulkes po jais ar už jų.
 • Apverskite ir išvalykite lovos čiužinį, nuvalykite šviestuvus ir kitas sunkiai pasiekiamas vietas.
 • Atlikite buitinės technikos profilaktiką: nukalkinkite lygintuvą, virdulį, kavos aparatą, išvalykite indaplovės, skalbyklės ir džiovyklės filtrus, išvalykite gartraukį, orkaitę ir šaldytuvą.
 • Išvalykite židinį.
 • Išvalykite kompiuterių klaviatūras, peles, žaidimų pultelius, ausines.
 • Nuvalykite duris, durų rankenas, mygtukus ir sienas – ten taip pat kaupiasi dulkės.
 • Išblizginkite automobilį.
 • Darbas, į kurį galima įtraukti ir vaikus: atrinkite nebereikalingus rūbus, žaislus, knygas, suvenyrus, šventinius papuošimus, elektroniką, rakandus ir juos išrūšiavę sudėkite į dėžes. Pasibaigus karantinui – liks tik išvežti į tam skirtus konteinerius, labdarą ar priėmimo punktą.

Straipsnis publikuotas portale 15min.lt